
Jednym z kluczowych aspektów podczas aranżowania domowej przestrzeni jest dobór odpowiednich barw w obrębie poszczególnych pomieszczeń. Z pozoru wydawać by się mogło, że rozwiązania, na które decydujemy się w tym zakresie, powinny być podyktowane wyłącznie naszymi subiektywnymi odczuciami, skojarzeniami i potrzebami oraz tym, jak kolory działają na nasze samopoczucie. W praktyce jednak sposób oddziaływania poszczególnych odcieni na różnych ludzi często bywa bardzo zbliżony dla nas wszystkich. W dzisiejszym artykule skupimy się zatem na scharakteryzowaniu właściwości barw w tym właśnie kontekście oraz podpowiemy, jak dobrać kolor ścian w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.


Ulubione barwy niekoniecznie dobrze sprawdzą się jako kolory w mieszkaniu
Na samym początku warto uświadomić sobie pewną prawidłowość. Otóż wiele osób zastanawiając się nad dobrem kolorów do poszczególnych części mieszkania, często sięga po prostu po swoje ulubione barwy. Niestety nierzadko okazuje się to błędem, ponieważ nawet nasz najbardziej ukochany kolor, który świetnie wygląda na butach, torebce, samochodzie czy biżuterii po umieszczeniu na ścianie może prezentować się zwyczajnie źle, wywołując w nas dodatkowo negatywne lub niepożądane w określonych okolicznościach emocje.
Okazuje się, że wszyscy jako gatunek współdzielimy pewne wspólne skojarzenia, oddziałujące na samopoczucie kolorystyczne, które bardzo łatwo wywołać w momencie, kiedy w danej przestrzeni dominuje jakiś konkretny odcień. W ten sposób część kolorów dodaje nam energii i motywuje nas do działania, część wprawia w poczucie melancholii lub odprężenia, a jeszcze inne wywołują po prostu irytację lub rozkojarzenie. Odpowiedź na pytanie, jak kolory działają na nasze samopoczucie, jest zatem niejednoznaczna, ponieważ każda barwa posiada unikalne właściwości w tym zakresie. To jak wykorzystać je w praktyce opisujemy poniżej na przykładzie kolorów ścian odpowiednich ze względu na specyfikę trzech najważniejszych pomieszczeń w domu.
Kolory ścian w pokoju dziennym
Salon to pomieszczenie, w którym domownicy przebywają najczęściej i najdłużej na przestrzeni aktywnej części doby. Ponieważ jest to miejsce relaksu, wypoczynku przed telewizorem, wspólnych rozmów, a nierzadko także wspólnych posiłków zastosowana w tej części mieszkania kolorystyka powinna sprzyjać właśnie takim aktywnościom. Kolorami, które dobrze prezentują się w pokoju dziennym, są przede wszystkim te o ciepłych odcieniach. Może to być wspomagająca procesy trawienne i zwiększająca łaknienie czerwień lub nastrajające optymistycznie barwy żółte i pomarańczowe. Dobrą alternatywą są także kolory łagodniejsze, jak ecru, delikatne szarości oraz beże. Ich ogromną zaletą jest to, że stanowią bardzo uniwersalne tło dla zróżnicowanej gamy dodatków, które również posiadają własne kolory oddziaływające na samopoczucie.
Dodatkowo można także rozważyć malowanie pokoju na dwa kolory, stosując np. wspomnianą wcześniej czerwień tylko na jednej ścianie, do której przylega stół, a pozostałe pokrywając farbą w innym, bezpieczniejszym odcieniu.
Jakie kolory ścian w kuchni?
Zasady obowiązujące przy aranżacji kolorystycznej kuchni są dość podobne do tych, którymi należy kierować się podczas planowania pokoju dziennego. Istotną różnicę stanowi jednak fakt, że w większości przypadków meble i ogólnie zabudowa kuchenna pokrywają większość powierzchni ścian pomieszczenia. W związku z tym dobór koloru farby jest uzależniony przede wszystkim od tego, na jakie odcienie postawiliśmy w ramach szeroko rozumianego wyposażenia. Meble ciemne lub w zdecydowanych, jaskrawych barwach, jak czerwień powinny znaleźć się na tle kuchennych ścian w kolorach stonowanych – np. delikatne szarości, biel lub beże. Jeśli z kolei postawiliśmy na meble z surowego drewna lub po prostu jasne, z powodzeniem możemy rozważyć zastosowani farb odważniejszych – pomarańczowych, czerwonych czy też cytrynowo żółtych.
Jaki kolor do sypialni?
Ponieważ chłodne odcienie pozwalają na wyciszenie i wywołanie przyjemnego odprężenia, dobrze sprawdzającymi się w sypialniach kolorami są przede wszystkim zieleń, szarość oraz błękit. Pierwszy z wymienionych wariantów budzi naturalne skojarzenia z przyrodą, a tym samym wprawia nas w uczucie relaksu. Jednocześnie jest najlepiej rozpoznawalnym przez człowieka kolorem, więc na rynku odnajdziemy całe bardzo dużo jego rozmaitych odcieni. Barwa niebieska także pozwala nam się odprężyć, ale przy tym pogłębia poziom skupienia, co doceniają przede wszystkim osoby czytające przed snem.
Ostatnia z wymienionych opcji, czyli ściany w sypialni w kolorze szarym mogą działać z kolei na dwa sposoby. Ich jasne odcienie odpowiadają właśnie za relaks, podczas gdy ciemne pozytywnie wpływają na pewność siebie, co w przypadku ludzi prowadzących dynamiczny tryb życia może stanowić dobry bodziec na samym początku nowego dnia. To także świetna propozycja dla wszystkich, którzy lubią od czasu do czasu przearanżować nieco swoją przestrzeń, ponieważ jak nadmieniliśmy już wcześniej, szarości są bardzo uniwersalne w kontekście możliwych do dopasowania do nich dodatków.

