Różnego rodzaju materiały to niezmiernie istotny element wystroju każdego wnętrza. Nadaje mu klimat, a przy tym uzupełnia aranżację. Nieumiejętnie zastosowany, może jednak zaburzyć styl, szczególnie przy małym metrażu. Wystarczy wstawić do salonu kanapę niepasującą do tapety bądź położyć na podłodze dywan, który wyraźnie odcina się od reszty wyposażenia, aby zakłócić harmonijny układ. Beton na ścianach może zmienić maleńką kawalerkę w zimne, ciemne i surowe pomieszczenie. Podobnie panele zestawione z płytkami mogą wprowadzić chaos we wnętrzu, jeśli połączy się zbyt odmienne wzory czy faktury. Czym się zatem kierować przy zakupie materiału na pokrycie podłogi? Jak wybrać obicie na kanapę lub fotele? Co umieścić na ścianach? Co zrobić, aby nie popełnić błędu?

1
2

Tkaniny ozdobne jako ważny element aranżacji

Bez względu na to, czy decydujemy się na samodzielne urządzanie swojego mieszkania, czy powierzamy to zadanie architektowi, temat tkanin ozdobnych będzie jednym z wiodących w rozmowach. Wybór odpowiedniego obicia to bardzo ważna kwestia, dlatego trzeba poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi. W zależności od rezultatu, jaki chcemy osiągnąć, należy pamiętać o kilku podstawowych regułach. Przede wszystkim o tym, aby nie przytłaczać wnętrza, zwłaszcza gdy dysponujemy małą albo ciemną przestrzenią (np. z ekspozycją na stronę północną).

Za pomocą tkanin można zmieniać całą aranżację przy stosunkowo niewielkim nakładzie czasu, pracy oraz finansów. Bardzo dobrze widać to na przykładzie stylizacji letniej oraz zimowej. W pierwszej dominują jasne, pastelowe materiały, które rozświetlają pokój i wpuszczają do środka wiele słońca. Zwiewne zasłony w optymistycznych kolorach, cieniutkie jak pajęczyna firanki, kwieciste narzuty – wspaniale rozjaśniają pomieszczenie, dodając mu lekkości i poprawiając mieszkańcom nastrój. Z kolei na jesień czy zimę sprawdzają się tkaniny ozdobne o bardziej nasyconych barwach, ciemniejsze i cięższe. Zmiana obicia kanapy, nałożenie na nią puszystego koca z flauszu czy plecionego pledu z wełny albo zawieszenie welurowych zasłon odmieni wnętrze niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Salon bądź sypialnia nabierze niebywałej przytulności.

Beton ozdobny w nowoczesnych wnętrzach

Typ tkaniny, którą planujemy wkomponować w styl wnętrza, jest uzależniony od kilku czynników, w tym od samych ścian. Przy gładkich można pozwolić sobie na więcej swobody, natomiast przy ścianach z konkretną teksturą (cegła, kamień, drewno, panele PCV, płytki, płyty karton-gips, beton etc.) musimy trzymać się pewnych zasad. Między innymi, lepiej wybierać tkaniny ozdobne pozbawione zbyt pstrokatych motywów. W przeciwnym razie uzyskamy efekt przeciążenia, chaosu, który na dłuższą metę męczy oczy i nie pozwala wypocząć we własnym mieszkaniu.

Wspomniany beton ozdobny od kilku sezonów staje się coraz popularniejszy. Cieszy się rosnącym zainteresowaniem miłośników stylu industrialnego. Służy do dekorowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych, rewelacyjnie sprawdzając się w roli przystrojenia. Bardzo lubią go fani surowych, sterylnych pomieszczeń, chętnie łączący ów materiał z metalem czy szkłem. Z drugiej strony, w mieszkaniu nowoczesnym, ale w klasyczny, elegancki sposób beton architektoniczny doskonale komponuje się z drewnem.

Beton dekoracyjny – jak wybrać właściwy?

Zamierzając kupić beton ozdobny na ścianę, należy wcześniej przemyśleć warunki, w których będzie funkcjonował, a także jaką ma odgrywać rolę. Inny rodzaj wybierzemy na taras, a inny do salonu. Receptura betonu zależy również od wymiarów ściany, jej grubości, sposobu wbudowania, wreszcie od oczekiwanego efektu wizualnego.

Wybór idealnego betonu nie należy do łatwych, zwłaszcza obecnie, kiedy paleta możliwości wciąż się powiększa. Osoby, które chciałyby mieć ścianę bądź elementy z tego materiału, mogą wybrać beton architektoniczny kolorowy, strukturalny albo opcję z eksponowanym motywem. Typy betonu różnią się m.in. kolorem oraz fakturą. Są dostępne chropowate oraz gładkie, bez porów i z licznymi nieciągłościami czy pęcherzami, wykończone przez spłukiwanie, groszkowanie, polerowanie, stemplowanie (odcisk matrycowy) czy piaskowanie. Prócz tego zamawiający często sięgają po beton o fakturze naturalnego drewna. W szerokiej gamie barw można wymienić m.in. klasyczną (szarą), białą, brązową, piaskową czy grafitową.

Beton dekoracyjny, kamień czy drewno?

We współczesnych mieszkaniach królują materiały naturalne. Lite lub olejowane deski wyróżniają się perfekcyjnym wyglądem przez długie lata, a pokoje z drewnianymi podłogami wprawiają przebywające w nich osoby w dobry nastrój. Drewno nigdy nie wychodzi z mody, to klasyka architektury wnętrz. Drugi materiał, kamień, nie ustępuje mu elegancją, ponadto cechuje go wyjątkowa wytrzymałość, trwałość, unikalny rysunek oraz niepowtarzalna gra światłocienia. Kamienne okładziny zdają egzamin zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach – nawet w loftach. Kojarzą się z dobrym gustem.

Ostatnie rozwiązanie, beton ozdobny, poleca się amatorom minimalistycznej stylistyki, choć bez trudu można go wkomponować w dowolną aranżację. W zależności od zastosowanych materiałów i dodatków uzyska się efekt surowości, współczesnej klasyki, a nawet przytulności. Wystarczy dobrze przemyśleć wybór, aby cieszyć się wspaniałe urządzonym mieszkaniem.

4
5