Jak dobrać oświetlenie

Oświetlenie wnętrz jest bardzo ważnym aspektem przy aranżowaniu przestrzeni. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wybór oświetlenia i jego rozplanowanie wpływa nie tylko na ułatwienie funkcjonowania o każdej porze dnia, ale także silnie oddziałuje na estetykę oraz charakter wnętrza. Źródło światła potrafi całkowicie zmienić kolorystykę, a nawet odbiór aranżacji. Dlatego powinno być dokładnie przemyślanie i indywidualnie dopasowane do każdego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, aby zapewniało jak najlepszą funkcjonalność, a jednocześnie zdobiło przestrzeń. Starannie zaplanowanie oświetlenie zapewni odpowiedni nastrój do relaksu lub pracy, wpłynie na estetykę wnętrza, a nawet pozwoli je optycznie powiększyć.

Rodzaje oświetlenia wewnętrznego

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje oświetlenia wewnętrznego domu. Najważniejsze jest oczywiście oświetlenie główne, najczęściej w postaci lampy wiszącej, znajdującej się dokładnie na środku sufitu, a w przypadku salonu z aneksem – dwóch lub kilku lamp, wiszących nad każdą z głównych stref pomieszczenia. W tym drugim przypadku należy zadbać o to, aby światło ze wszystkich źródeł było jednolite, o tej samej barwie. Najlepiej stosować identyczne żarówki. Coraz częściej spotykaną alternatywą dla klasycznych lamp wiszących jest nowoczesne oświetlenie wnętrz w postaci plafonów, przeważnie umieszczanych w suficie podwieszanym. Bez względu na typ głównego źródła światła, należy zadbać o to, aby docierało ono do wszystkich kątów i zakamarków pomieszczenia w mniej więcej równym stopniu.

Kolejny rodzaj stanowi oświetlenie pomocnicze, zwane też roboczym lub miejscowym. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebujemy więcej światła, a więc np. nad blatami kuchennymi, nad lustrem łazienkowym, na biurkach oraz we wszystkich miejscach, w których chcemy czytać lub pracować. Doskonale sprawdzą się lampy o regulowanej pozycji, wyposażone w punktowe światło, jak np. halogeny. Ostatni rodzaj to oświetlenie dekoracyjne, którego zadaniem jest wyeksponowanie ciekawych elementów wnętrza, np. podświetlenie witryny lub innych mebli. W tym przypadku zaleca się stosowanie energooszczędnych żarówek, najlepiej LED, które mogą być włączone nawet przez całą dobę.

beeldpunt.com
katrinaleechambers.com

Jaki wpływ na wnętrze ma barwa światła? Jak wybrać właściwą barwę?

Oświetlenie domu wewnętrzne odgrywa bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Aby żyć w zdrowiu, pracować wydajnie, a wypoczywać efektywnie, konieczna jest właściwa dawka światła, także tego sztucznego. Najlepiej, jeśli będzie zbliżone do światła naturalnego, dzięki czemu wnętrze będzie się równie dobrze prezentować za dnia i w nocy. Jeden z czynników decydujących o wyborze barwy żarówki stanowi położenie okien w pokoju. Jeśli wychodzą od strony północnej lub wschodniej, światło dzienne będzie chłodniejsze niż w pomieszczeniach z widokiem na południe lub zachód. Ze względu na te różnice, powinno się dobrać odpowiednią kolorystykę wnętrz. Ściany lub meble o zimnych kolorach w pokojach od strony północno-wschodniej mogą wywoływać wrażenie niższej temperatury od rzeczywistej. Z kolei cieplejsze barwy zrównoważą chłodne oświetlenie, stwarzając przytulniejszy klimat. Natomiast intensywna kolorystyka z dużym prawdopodobieństwem nie sprawdzi się w pomieszczeniach z ciepłym oświetleniem, wydobywającym nieprzyjemny, krzykliwy odcień.

Innym kryterium doboru barwy światła jest przeznaczenie danego wnętrza, czyli względy praktyczne, a nie estetyczne. Badania dowodzą, że chłodne oświetlenie wspomaga koncentrację, dlatego sprawdzi się w miejscach do pracy, jak biurko czy cały gabinet. Natomiast oświetlenie ciepłe sprzyja wypoczynkowi, więc znajdzie zastosowanie w sypialni oraz w salonie. Co jednak zrobić w przypadku, jeśli przed zakupem żarówki nie mamy możliwości sprawdzenia jej barwy? Wystarczy zapoznać się z informacją podaną na opakowaniu, oznaczoną symbolem K od jednostki temperatury według skali Kelwina. Im wyższa podana przy niej liczna, tym chłodniejsze jest światło. Jeśli zależy nam na ciepłym oświetleniu, należy wybrać żarówkę do 3300 K, a jeśli na chłodnym – od 5300 K w górę. Pomiędzy tymi dwiema wysokościami znajdują się żarówki o neutralnym odcieniu, wywołującym mniejszy wpływ na aranżację wnętrza.

Jaka lampa sprawdzi się w danym pomieszczeniu?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o rodzajach lamp. Oprócz wspomnianych już lamp wiszących oraz przylegających bezpośrednio do sufitu, wyróżnia się także podświetlenie boczne, czyli naściennie, stosowane przeważnie jako oświetlenie pomocnicze lub dekoracyjne. W przypadku niedużej łazienki lub przedpokoju może być głównym źródłem światła. Lampy naścienne najczęściej przybierają formę klasycznych kinkietów lub nowoczesnych opraw natynkowych. Dużą popularnością wciąż cieszą się wolnostojące lamy oświetleniowe wewnętrzne, w postaci dekoracyjnych lampek lub praktycznego źródła światła do pracy. Najbardziej pożądane są lampy, które są funkcjonalne, a jednocześnie odgrywają rolę atrakcyjnej ozdoby, zarówno za sprawą swojego wyglądu, jak i wpływu na wnętrze, który wywołują po włączeniu.

thedesignwalker.tumblr.com
theurbnite.com