
Wystrój i ład w pomieszczeniu, w którym spędzamy dużo czasu ma znaczący wpływ na to, jak się czujemy. Nadmiar przedmiotów, bałagan i chaos mogą negatywnie nastrajać oraz potęgować poczucie nieporządku także w innych sferach życia. Dlatego warto przekonać się do czystych form, prostoty i uporządkowania, jakie zapewni minimalistyczny wystrój wnętrz
Trend minimalizmu narodził się w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i początkowo był stylem w sztuce. Malarze i rzeźbiarze wykorzystywali proste formy, podstawowe figury geometryczne, stonowane kolory oraz rezygnowali z wielości detali. Nadmiar elementów, barw czy form uznano za zbędny. Dzieło sztuki miało rodzić obiektywne interpretacje, cechować się logiką i harmonią. Istotna kwestia to także podejście minimalistów do przestrzeni. Odtąd rzeźby, obrazy czy instalacje artystyczne miały stanowić część pomieszczenia, w którym będą wystawiane. Galeria sztuki w minimalizmie to nie kompozycje po prostu powieszone na ścianach, ale kanwa, w którą dzieła zostaną idealnie wkomponowane, zespolone z wnętrzem.
W późniejszych latach koncepcja prostoty zaczęła się pojawiać także w architekturze. Nie bez znaczenia dla rozwoju mody na minimalistyczny wystrój wnętrz pozostaje też japońska sztuka aranżowania przestrzeni, mająca swoje początki w kilkusetletniej filozofii zen. Jej założenie to uporządkowane wnętrza pełne harmonii, prostoty i naturalnych materiałów. Przedmioty codziennego użytku powinny być ukryte, a ozdoby ograniczone do tych mających sens i niezaburzających ładu. Zredukowanie liczby rzeczy, kolorów, form ma pomóc w osiągnięciu przez mieszkańca domu równowagi, spokoju, ale też skłonić do medytacji i wyciszenia.
Przepis na minimalistyczny wystrój wnętrz
Mimo że styl ten odznacza się prostotą, urządzenie mieszkania czy domu według jego wytycznych to zadanie niełatwe. Trzeba mieć dużą wiedzę, doświadczenie i zmysł artystyczny, aby minimalistyczne mieszkanie nie było nudne czy oczywiste. Nieumiejętnie zastosowany minimalizm w mieszkaniu może też stworzyć wrażenie pustej czy niedokończonej przestrzeni. To niezwykła sztuka, aby z ascetycznych form oraz kolorów stworzyć wnętrze z duszą, dopracowane w najmniejszym szczególe. Ważną rolę odgrywają tu materiały, które powinny mieć dobrą jakość. Przez to, że wnętrze pozbawiono wielości przedmiotów, to materiały tworzą jego charakter. Marmur, kamień, drewno, metal, szkło, skóra – te surowce spotkamy najczęściej w surowej stylistyce. Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki wykorzystaniu solidnych tworzyw, unikniemy zmartwień, że wyposażenie szybko ulegnie zniszczeniu. Czyż nie wpłynie to pozytywnie na nasz wewnętrzny spokój?
Bardzo istotną rolę odgrywają też barwy. Przede wszystkim podstawa (czyli ściany i podłogi) powinna być stonowana oraz jednolita. Na próżno tu szukać kolorowych mozaik lub ścian pomalowanych na żywe kolory. Warto wybrać bazę czystą i nieprzytłaczającą – najlepiej białą lub szarą. Meble minimalistyczne także nie mogą zbytnio przykuwać wzroku swoją jaskrawą kolorystyką czy bogactwem zdobień, chociaż zdarza się, że projektanci stawiają na detal o mocniejszej barwie. We wnętrzach typowo minimalistycznych przeważają jednak odcienie stonowane i naturalne – biel, szarość, beże, pastele. Te poszczególne elementy składają się na harmonijną całość.
Istotną funkcję pełni światło. Często wykorzystuje się to z zewnątrz, wpadające przez duże okna, uzupełniając całość o oświetlenie sztuczne. Odpowiednie rozjaśnienie minimalistycznych wnętrz może dodatkowo wyeksponować i ocieplić przestrzeń. Wszystko to sprawia, że umiejętnie urządzone minimalistyczne mieszkanie zaprezentuje się niezwykle elegancko, a wręcz luksusowo.
Minimalnie, czyli funkcjonalnie. Dlaczego minimalistyczne mieszkanie jest praktyczne?
We wnętrzu zgodnym z duchem minimalizmu na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy wielu praktycznych sprzętów i przedmiotów codziennego użytku. Nie znaczy to jednak, że ich nie ma. Są, ale umiejętnie schowane, aby nie zaburzały wrażenia czystej przestrzeni. Pomieszczenia wyposaża się w meble minimalistyczne, których wygląd zewnętrzny cechuje się prostotą. Dla przykładu – zabudowa kuchenna pozbawiona zostaje wszelkich zdobień, a często nawet uchwytów. Różnego rodzaju strefy użytkowe ukrywa się na przykład za frontami szafek. W takiej kuchni znacznie łatwiej o utrzymanie czystości i ładu. Tego typu przestrzenie są zwykle dość rozbudowane, dlatego mamy sporo miejsca na przechowywanie i nie musimy się obawiać, że takie sprzęty jak ekspres do kawy czy toster zajmą miejsce na blacie.
Minimalizm w mieszkaniu to także przejrzysty układ pomieszczeń i funkcjonalne ustawienie wyposażenia tak, aby nic nie zawadzało i nie przeszkadzało w poruszaniu się po nim. Wykorzystanie mebli minimalistycznych to nie tylko ich jakość, ale też ilość ograniczona do niezbędnego minimum. Dzięki temu uda się je ustawić w jak najwygodniejszy sposób.
Podsumowując – minimalizm w mieszkaniu to proste formy, czyste barwy, dobrej jakości materiały oraz ład. Wnętrze urządzone zgodnie z tymi zasadami nie przytłoczy domowników i stanie się prawdziwą enklawą spokoju, w której znajdziemy wyciszenie.