
Piękny, ukwiecony balkon lub taras to nie tylko wizytówka domu, ale i miejsce wypoczynku oraz relaksu. Często z podziwem oglądamy udane aranżacje balkonów i tarasów. Samodzielna aranżacja balkonu w bloku wydaje nam się niemożliwa ze względu na niewielki metraż. Z kolei właściciele domów nierzadko uważają aranżacje tarasów za zbyteczne, skupiając się na pielęgnacji ogrodów.
Aranżacja tarasu lub balkonu pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń relaksu oraz upiększyć dom lub mieszkanie od zewnątrz. Nic tak nie szpeci polskich miast, jak zaniedbane i nieuporządkowane balkony. Jak urządzić balkon?


Roślinna aranżacja balkonu i tarasu
Zaciszny zielony kącik stworzony na balkonie pozwala na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Zieleń uspokaja oraz odpręża. Pamiętajmy o tym, że kwiaty wprawdzie cieszą oczy, ale wymagają codziennej pielęgnacji. Wybierajmy więc takie rośliny i kwiaty balkonowe, które nie staną się dla nas kłopotliwym obowiązkiem. Przy wyborze roślin ogromne znaczenie ma umiejscowienie balkonu czy tarasu. Zupełnie inne kwiaty sprawdzą się w mocno nasłonecznionym miejscu, a inne w zacienionym czy wietrznym. Lokalizacja naszego balkonu i tarasu powinna być również wskazówką do zakupu konkretnych donic i doniczek. Na słonecznym balkonie wybierajmy jasne, odbijające światło kolory doniczek, w przeciwnym razie rośliny szybko uschną z nadmiaru gorąca. Na wietrznych balkonach zdecydujmy się na ciężkie donice np. z betonu.
Rośliny można hodować w skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradzie. Ciekawym pomysłem jest także ustawienie ich na podłodze w dekoracyjnych donicach lub pojemnikach. Najpopularniejszymi kwiatami na balkon są niezwykle łatwe w uprawie pelargonie. Aranżacja balkonu i tarasu będzie bogatsza, jeśli wybierzemy rośliny o zwisających pędach: surfinie, petunie, fuksje czy lobelie. Można je umieścić w wiszących doniczkach. Sprawdzą się, jako piękna i kolorowa dekoracja, jeśli nie będą wystawione na działanie silnego wiatru.
Nie tylko kwiaty mogą stać się roślinnym dodatkiem dekoracyjnym. Obecnie wiele osób tworzy zimozielone aranżacje balkonu. Całoroczne rośliny balkonowe to iglaki, pnącza lub krzewy liściaste. Popularne iglaki ustawione w doniczce wyglądają efektownie i elegancko, a dodatkowo chronią przed spojrzeniami ciekawskich oraz przed ulicznym hałasem. Zaletą roślin całorocznych jest również fakt, iż tworzą one piękne zielone tło dla kwiatów, które nadal możemy hodować w sezonie. Aranżacja balkonu wykończona iglakami nie wyklucza bowiem kolorowych dodatków. Wręcz przeciwnie, posadzenie kwitnących roślin, pozwoli przełamać monotonię i sprawi, że aranżacja będzie pełniejsza.
Własne warzywa lub zioła to innowacyjny pomysł na balkon w bloku. Wystrój balkonu nie ucierpi, jeśli wzbogacimy go o kompozycje ziół oraz roślin przyprawowych. Taki miniogródek to wyzwanie dla leniwych, czy zapominalskich. Regularnie pielęgnowany pozwoli jednak cieszyć się świeżymi ziołami lub warzywami prosto z balkonowej doniczki. Wbrew pozorom, nawet użytkowe kompozycje roślinne mogą prezentować się efektownie na naszym balkonie. Zioła mają wyraziste i barwne liście. Zestawienie ich na zasadzie kontrastu w jednej doniczce pozwoli uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny.
Jak urządzić balkon w bloku?
Aranżacja małego balkonu najczęściej zaczyna i kończy się na kilku doniczkach z kwiatami balkonowymi. Jak urządzić balkon w bloku, aby korzystać z niego nie tylko wtedy, kiedy chcemy rozwiesić pranie? Aranżacja małego balkonu powinna rozpocząć się od…podłogi! To właśnie podłoga zostanie narażona na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Nieestetyczna posadzka może zniszczyć cały wysiłek, jaki włożymy w urządzanie balkonu. Drewniana podłoga będzie przedłużeniem mieszkania, a także nada balkonowi wrażenie przytulności. Nieco bardziej praktycznym rozwiązaniem jest podłoga z desek kompozytowych, do złudzenia przypominająca drewno. Inne, ciekawe wizualnie efekty tworzy sztuczna trawa, płytki, czy kamień albo posadzka na bazie żywicy.
Aranżacja balkonu w bloku to także wybór mebli oraz dodatków, które pozwolą cieszyć się stworzoną strefą wypoczynku. Kącik do relaksu to minimum 2 krzesła i niewielki stolik. Najczęściej meble balkonowe wykonane są z drewna lub rattanu. Meble rattanowe ładnie się komponują z kolorowymi dodatkami tkaninowymi. Jeśli miejsca jest naprawdę mało, warto sięgnąć po sprytne rozwiązania – składany stolik zawieszony na balustradzie lub zamontowany do elewacji oraz składane krzesła. Aranżacja małego balkonu będzie pełniejsza, jeśli wzbogacimy wnętrze o lampki solarne, latarenki lub inne elementy dekoracyjne.
Aranżacja tarasu – o czym warto pamiętać?
Wiele wymienionych już pomysłów na aranżacje balkonu można z powodzeniem zastosować, urządzając duży taras lub przestronny balkon. Aranżacja tarasu pozwala na stworzenie różnych stref aktywności. Obowiązkowym wyposażeniem będą tutaj odporne na warunki atmosferyczne meble ogrodowe. Duże rattanowe narożniki, sofy lub fotele wyglądają bardzo elegancko, ubogacają je odpowiednio dobrane kolorowe tekstylia. Zestaw tarasowy z barwnymi poduszkami lub pledami ożywi nowoczesną, minimalistyczną aranżację. Jeśli taras jest zadaszony, można nawet położyć na podłodze niewielki dywan. Taras staje się w sezonie dodatkowym letnim pokojem. Strefa relaksu to nie jedyna przestrzeń, jaką możemy uzyskać na dużej powierzchni. Wygodne krzesła i stół jest miejscem spotkań przy grillu. Wielbiciele biesiadowania na świeżym powietrzu pokochają tego typu aranżacje tarasów.
Urządzając taras, nie zapominamy o roślinach. Nawet jeśli tuż obok jest piękny ogród, warto zadbać o roślinne lub kwiatowe akcenty w naszym przytulnym kąciku pod chmurką.
Aranżacje balkonów i tarasów wymagają dostosowania dostępnej przestrzeni do naszych upodobań. Ulubione rośliny, wygodne meble oraz kilka dodatków sprawią, że będzie pięknie.

