Współcześnie trudno wyobrazić sobie dom bez roślin. Tworzą one elegancki akcent dopełniający aranżację  praktycznie wszystkich wnętrz. Jednak oprócz walorów dekoracyjnych i estetycznych rośliny znajdujące się w pomieszczeniach zamkniętych mają niezwykle pozytywny wpływ na człowieka. Poprawiają samopoczucie, pochłaniają szkodliwe substancje, harmonizują poziom wilgoci oraz są źródłem tlenu. Rośliny są szczególnie doceniane w miejskich mieszkaniach w sezonie jesienno-zimowym, gdy powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche, a obcowanie z naturalną zielenią dostępną na zewnątrz okazuje się prawie niemożliwe. Wtedy odpowiednio dopasowane kwiaty nadadzą pomieszczeniom „życia” i świeżości.

Dobierając rośliny do mieszkania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim niezwykle istotna okazuje się ilość miejsca, jakie może zostać zagospodarowane. W przestronnych salonach doskonale będą prezentowały się duże kwiaty, z szerokimi liśćmi i z długimi łodygami, które staną się eleganckim elementem dopełniającym wnętrze. Natomiast w kameralnych pomieszczeniach, niewielkiej wielkości kwiaty wprowadzą akcent przytulności oraz stworzą nastrojowy klimat.

Ilość miejsca, którą można przeznaczyć na roślinę, jest równie istotna, jak stopień nasłonecznienia, niektóre z nich lubią światło, a inne wolą stać w przyćmionych pomieszczeniach. Dlatego kupując nawet popularne kwiaty doniczkowe, wcześniej należy uzyskać na ten temat informację. Warto również wybierając rośliny zastanowić się, w jaki sposób prawidłowo je pielęgnować. Wiele osób zajętych licznymi obowiązkami nie ma czasu, aby dbać o wymagające, poświecenia większej ilości czasu kwiaty. Dlatego w takiej sytuacji polecamy, aby zdecydować się na rośliny do mieszkania, których nie trzeba częstego podlewać, odżywiać ani przesadzać co sezon.

Do mało wymagających kwiatów należy, m.in.: fikus, Sansevieria, monstera, bluszcz, Kalanchoe, patyczaki, paproć, skrzydłokwiat, yukka, dracena, zielistka, niektóre gatunki palm, Szeflera, trzykrotka, kaktus, Aspidistra Wyniosła, a także Zamiokulkas Zamiolistny, czyli tzw. kwiat kawalerski. Natomiast decydując się na egzotyczne rośliny w domu, takie jak: ananas, Guzmania, anturium, Strelicja Królewska, pamiętajmy o tym, że wymagają poświęcenia większej ilości uwagi i zatroszczenia się o nie. Dlatego takie kwiaty doskonale sprawdzą się we wnętrzach osób lubiących nie tylko domową dżunglę, lecz również mających dużo wolnego czasu, aby je pielęgnować w odpowiedni sposób.

behance.net
leafenvy.co.uk

Gdzie umieścić popularne kwiaty doniczkowe?

Kwestia doboru odpowiedniego miejsca dla kwiatów nie jest wcale oczywista. Wysoka palma lub dużych rozmiarów liściasty kwiat, źle będzie prezentował się w małym ciasnym pomieszczeniu  upchnięty w kącie między kanapą a komodą. Natomiast niewielka paprotka wygląda komicznie w przestronnym salonie ustawiona na podłodze. Dlatego niezwykle istotny aspekt stanowi dobór właściwego miejsca, gdzie roślina zostanie umieszczona.

Dla niewielkich rozmiarów kwiatów doskonałym pomysłem okażą się komody, konsole, czy parapety okienne. Z kolei kwiaty wiszące będą zjawiskowo prezentowały się na regałach oraz w plecionych ze sznurka kwietnikach zawieszonych na suficie. Duże rośliny idealnie wyglądają w przestronnych salonach, pokojach dziennych i tarasach, ustawione na podłodze lub na podeście.

Jak dopasować kwiaty w domu aranżacje stylistyczne a unikalna stylistyka

Dobór roślinności do estetyki stylistycznej pomieszczenia odgrywa ważną rolę. Rośliny mogą być dopełnieniem wystroju wnętrz, w których ulistnienie będzie współgrało z kolorystyką aranżacji oraz z innymi elementami dekoracyjnymi, albo staną się one ozdobą, która będzie efektownym eksponatem –  rzeźbą. To właśnie odpowiednio dobrane kwiaty poprawiają nastrój domowników, wprowadzając akcent dekoracyjny w przestrzeniach o rozmaitych stylistykach estetycznych. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, które mogą stać się inspiracją do rozmaitych aranżacji.

Zielone rośliny w aranżacji wnętrz nowoczesnych, industrialnych, minimalistycznych, loftowych, hampton, a także norweskich wprowadzą element „orzeźwienia”. Dobierając kwiaty do surowych, ciemnych pomieszczeń, powinny mieć one ciekawą formę, oprócz kształtu liści i kolorystyki, warto, aby przykuwały uwagę. Świetnie sprawdzą się tutaj rozmaite palmy, fikusy, draceny, patyczaki, a także Sansewieria czy monstera.

Natomiast we wnętrzach w stylu glamour, art. deco pięknie będą komponowały się kwitnące orchidee, a intensywnie zielone rośliny z błyszczącymi liśćmi filodendrona lub bluszczy podkreślą wyjątkowy charakter  eleganckich i gustownych aranżacji. Pomieszczenia z wystrojem klasycznym, francuskim i angielskim, bez wątpienia potrzebują roślin o ładnych, regularnych  kształtach, najlepiej w jednej barwie ulistnienia, np. wspomniana wcześniej Sansewiera, bluszcz, Alokazja zebrina, a także Zamiokulkas Zamiolistny efektownie dopełnią tego typu aranżacje.

Z kolei we wnętrzach w stylu retro, vintage, boho, elegancko będą prezentowały się draceny, krotony, fiskusy, a także klasyczne paprotki umieszczone w starych drewnianych skrzynkach. W białych glinianych donicach niezwykle efektownie wyglądają rośliny z jasnymi liśćmi, takie jak Difenbachia, dracena, zielistka czubista, a nawet jaśmin. To idealne propozycje do stylistyki, prowansalskiej, shaby chic, czy rustykalnej. Dla miłośników wnętrz eklektycznych, lubiących różnorodność czekają popularne kwiaty doniczkowe takie jak, m.in.: yukka, palma, skrzydłokwiat, bluszcz, klasyczna paprotka oraz barwny kroton, Guzmania, a nawet słonecznik.

Reasumując, dopasowanie odpowiednich roślin do mieszkania, spełniających określone oczekiwania, jest zadaniem niezwykle inspirującym i ciekawym. Wystarczy poznać kilka prostych zasad, aby we właściwy sposób dopełnić aranżację wnętrza w dowolnej stylistyce. Jaki kwiat zostanie umieszczony na parapecie lub na szafce, to zależy od preferencji estetycznych, gustu i wielkości pomieszczeń.

cotemaison.fr
s3.amazonaws.com