Styl industrialny nierozerwalnie łączy się z loftami, czyli aktualnie jednymi z najmodniejszych mieszkań usytuowanych w dawnych pomieszczeniach przemysłowych. Chociaż historia stylu industrialnego sięga lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w Polsce to dziś ma on największą popularność.

Niegdyś ten styl urządzania wnętrz stanowił naturalną konsekwencję zmian gospodarczych, które pozostawiały w centrach miast opustoszałe fabryki oraz magazyny. Dziś na podobnej zasadzie zagospodarowuje się dłużej nieprzydatne przestrzenie fabryk i hal produkcyjnych w Polsce. Coraz częściej jednak także od zera projektuje się mieszkania w stylu industrialnym. Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

3
8

Czym wyróżniają się wnętrza industrialne?

Otwarta przestrzeń to podstawowa cecha, którą charakteryzuje się architektura industrialna. Pożądane są zatem nie tylko duże metraże, ale także wysokie sufity. Wnętrza industrialne są jasne i przejrzyste dzięki dużym oknom lub drzwiom tarasowym, a także ograniczeniu do minimum ścian działowych. Z tego powodu mieszkania urządzane w stylu industrialnym to zwykle kawalerki, niekiedy z antresolami, w których osobne pomieszczenie stanowi jedynie łazienka.

Wystrój industrialny ma specyficzną kolorystykę – dominują w nim szarości przełamywane przez biel, czerń oraz beż. Zwykle najlepiej sprawdza się w nim rozwiązanie w postaci ścian pomalowanych na czystą biel, ponieważ optycznie powiększa ona przestrzeń. Wielu właścicieli wnętrz industrialnych decyduje się na pozostawienie w nich chociaż częściowo oryginalnych cegieł lub nawet specjalne dodanie takiego elementu dekoracyjnego. Podobną popularność ma beton architektoniczny występujący w szerokiej gamie odcieni oraz struktur. Jeśli ze względu na warunki danej przestrzeni (łazienki czy kuchni) nie ma możliwości zastosowania takich dodatków, zawsze można wybrać stylizowane na beton architektoniczny, wielkoformatowe płytki.

Mieszkanie w stylu industrialnym wyróżnia się nietypowymi dodatkami, które często stanowią zabytkowe przedmioty. Niekiedy zyskują one nowe zastosowanie (jak drewniana szpula po kablu zaadaptowana na stolik kawowy), a w innych przypadkach pełnią wyłącznie rolę dekoracyjną. Ozdobą może być na przykład stara maszyna do pisania, zabytkowe radio czy gramofon. Niekiedy występują także nowoczesne przedmioty stylizowane na styl retro, jak choćby lodówki czy kuchenki.

Oświetlenie w stylu industrialnym

Odpowiednio dobrane oświetlenie stanowi ostateczną oprawę każdego wystroju wnętrza. Nic zatem dziwnego, że oświetlenie w stylu industrialnym posiada charakterystyczną formę. Także w jego przypadku należy trzymać się zasady surowego minimalizmu. Doskonale sprawdzą się wiszące lampy na długich kablach. Zwykle posiadają one proste w formie klosze uwydatniające żarówkę. Przewód z założenia ma być widoczny, dlatego najlepiej, jeśli kolorystycznie kontrastuje z sufitem i ścianami. Wyjątkowo estetycznie prezentują się wiszące lampy industrialne w kolorach metalicznych, na przykład miedzi.

Obowiązkowym elementem oświetlenia w stylu industrialnym są także lampy industrialne na stojaku w formie trójnogu. Zajmują dużo miejsca, przyciągając wzrok domowników oraz gości. Często stojące lampy industrialne są stylizowane na reflektory – posiadają duży, otwarty klosz, którym można obracać na różne strony. Popularne są też duże lampy stojące, przywodzące na myśl powiększone lampki biurkowe. Stelaże stojących lamp industrialnych zazwyczaj są cienkie i metalowe, niekiedy pojawiają się w nich także elementy drewniane. Efektowne rozwiązanie stanowią lampy z drucianymi kloszami o geometrycznych kształtach, poprzez które obowiązkowo widać żarówki.

Urządź mieszkanie w stylu industrialnym

W zagospodarowywaniu mieszkania w stylu industrialnym potrzebna jest kreatywność, ale także poczucie umiaru. Zdecydowanie przyświeca mu filozofia „less is more”, dlatego lepiej postawić na mniejszą liczbę większych, charakterystycznych elementów dekoracyjnych niż przepastną ilość drobnych i podobnych do siebie dodatków. Lepiej zrezygnować zatem ze zwiewnych firanek i postawić na długie, zaciemniające zasłony, a liczne półeczki zastąpić jednym, solidnym regałem na książki.

Największą uwagę podczas urządzania mieszkania w stylu industrialnym powinno zwracać się na jego podstawowe umeblowanie. Meble industrialne cechuje nowoczesny eklektyzm – nie muszą idealnie komponować się ze sobą, choć wszystkie powinny mieć charakter loftowy. Znacznie ciekawszy klimat stworzymy, wyszukując perełki na pchlich targach czy aukcjach internetowych niż w przypadku zakupu nowych mebli.

Ponieważ meble industrialne cechuje prostota, można także wykazać się własnymi umiejętnościami w ich projektowaniu. Wiele osób coraz częściej decyduje się na samodzielne konstruowanie stołów czy łóżek. Najbardziej efektowny stół industrialny to solidna konstrukcja z dębowych desek i geometrycznego, metalowego stelażu. Z kolei łóżko w stylu industrialnym w łatwy sposób można stworzyć z drewnianych palet, na które bezpośrednio kładziony jest materac. W obrębie wszystkich pozostałych elementów umeblowania mieszkania w stylu industrialnym warto oscylować wokół tych samych, surowych materiałów: drewna oraz metalu.

1
5