
Dodatki marynistyczne są popularne nie tylko w nadmorskich kurortach, ale coraz częściej goszczą również w naszych domach i mieszkaniach. Nic dziwnego – przywodzą na myśl lato oraz greckie miasteczka, gdzie biel budynków idealnie łączy się z błękitem, a naturalna kolorystyka wprawia w relaksującą atmosferę. Czym jeszcze wyróżniają się wnętrza w tym stylu i jak wybrać meble marynistyczne oraz dodatki? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Styl marynistyczny – charakterystyka
Historia aranżacji inspirowanych tęsknotą za morskimi przygodami sięga połowy XX wieku i wiąże się z zamiłowaniem Europejczyków do dalekich podróży osławionymi transatlantykami. Najważniejsze cechy tego trendu pozostają jednak niezmienne. Marynistyczny styl opiera się na jasnej, świeżej kolorystyce pełnej wyrazistych, niebieskich akcentów. Tutaj króluje błękit, turkus, granat, indygo czy ultramaryna, które doskonale komponują się z piaskowymi dodatkami, beżowymi podłogami i białymi meblami. Sypialnia czy łazienka marynistyczna wcale nie musi być jednak stonowana. Podstawową paletę barw niekiedy przełamuje się mocno kontrastującymi punktami, takimi jak pojedyncze, intensywnie czerwone czy żółte ozdoby marynistyczne. Często w pomieszczeniach w trendzie marine pojawiają się również nawiązania do barw morskiego wybrzeża, a więc szarość, przygaszona zieleń czy ciemny brąz.
Jeśli chodzi o rodzaj tworzyw, styl marynistyczny lubuje się w drewnie oraz innych naturalnych surowcach – jutowych sznurach, z których może powstać na przykład ciekawa lampa w stylu marynistycznym, bawełnianych oraz lnianych tkaninach czy detalach wykonanych z korka.
Dekoracje marynistyczne do salonu i sypialni
Wystrój przywodzący na myśl plażę czy nadmorski kurort świetnie sprawdzi się w salonie i w sypialni. Są to miejsca, w których najczęściej odpoczywamy, a marynistyczny styl pomoże stworzyć prawdziwie odprężający klimat. Główny punkt większości salonów to kącik z kanapą. Warto zdecydować się na biały, szary lub niebieski mebel, który okaże się świetnym tłem do poduszek z ozdobnymi elementami, takimi jak kotwica, statek lub rozgwiazda. Jeśli natomiast nie dysponujemy tapicerką w typowo morskich barwach, dzięki dodatkom, np. narzucie i poduszkom, każdej kanapie nadamy marynistycznego charakteru.
Sypialnię można z łatwością odmienić, wykorzystując elementy w odcieniach morza. Jeśli motyw przewodni pomieszczeń to marynistyka dekoracje często opierają się na wzorze pasów. Możemy w tym wypadku postawić na dywan, poduszki, koc czy kapę na łóżko. Ciekawy pomysł stanowi też pomalowanie jednej ze ścian na biało-niebieski.
Meble marynistyczne zwykle wykonane są z naturalnego drewna, które w takich pomieszczeniach wygląda zjawiskowo. Dobrze prezentują się też modele w czystej bieli. Wyobraźmy sobie piękną białą szafkę, na której stoi lampa w stylu marynistycznym. Może zostać ozdobiona muszelkami lub zrobiona z kawałka drewna oszlifowanego przez morskie fale. Czy taka dekoracja nie sprawi, że poczujemy się w naszym wnętrzu jak na plaży?
Jakie dodatki marynistyczne wybrać do łazienki?
Klimat morskich wojaży doskonale odnajduje się we wnętrzach kąpielowych. Warto postawić na jasne kafelki w ciepłej kolorystyce lub fantazyjną, turkusową mozaikę. Można nią przyozdobić jedną ze ścian czy też przestrzeń wokół lustra. We wnętrzu takim jak łazienka marynistyczna bardzo dobrze prezentują się ściany o nierównej, surowej fakturze przypominającej tę z nadmorskich klifów.
Najważniejszy element to charakterystyczne, marynarskie pasy, a także inne wzory związane z wyprawami i spienioną tonią oceanu. W kwestii takiej jak marynistyka dekoracje powinny od wejścia kojarzyć się z wodą, słońcem oraz relaksem. Tak naprawdę łazienka w stylu marynistycznym może powstać w kilka chwil – wystarczy powiesić kilka biało-granatowych ręczników, ustawić drewniany lub wiklinowy kufer na kosmetyki albo parę dużych muszli na brzegu wanny.
Ważnym elementem aranżacji tego stylu są też dekoracje marynistyczne wiszące na ścianach. Istnieje niezwykle wiele wariantów – od zdjęć czy obrazów z morskim pejzażem po sieci rybackie, koła ratunkowe czy kompozycje z muszli. Choć mocno kojarzą się z wodą, doskonale zaprezentują się nie tylko w miejscu takim jak łazienka w stylu marynistycznym. W internecie zobaczyć można mnóstwo pomysłów, na przykład jak zrobić stolik do salonu z wyłonionego z morza drewna czy abażur z sieci rybackiej. Co istotne, wiele z tego, co sami znaleźliśmy nad morzem, można przerobić na ozdoby marynistyczne. Jeśli sypialnia czy salon wydają nam się puste i nieciekawe, dzięki detalom w morskim stylu łatwo nadamy im charakteru.
Wybierając akcenty manierystyczne, warto kierować się wspomnieniem wakacyjnych chwil. Ten styl okazuje się doskonałym tłem do ekspozycji przywiezionych z podróży pamiątek, muszelek czy kamyków zebranych na plaży. Możemy urządzić wnętrze bardzo minimalistycznie lub odważyć się na więcej dodatków, które na spokojnym, stonowanym tle nie sprawią wrażenia przytłaczających.