art deco

Art deco uznawany jest za ostatni rewolucyjny styl. Jego wpływ sięgnął fundamentów wszystkich dziedzin sztuki, począwszy od malarstwa, poprzez architekturę, aż po aranżację wnętrz. Styl ten powstał jako forma sprzeciwu wobec swojego poprzednika – nieuporządkowej, niezdyscyplinowanej i często niefunkcjonalnej secesji.

W odróżnieniu od sztuki secesyjnej art deco był bardziej nowoczesny, chociaż jednocześnie czerpał z najlepszych wzorców stworzonych przez dawne style. Stał się również odpowiedzią na zmiany zachodzące w świecie, a związane głównie z pojawieniem się mass mediów i produkcji masowej.

Art deco wywodzi się z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Po I wojnie światowej w społeczeństwie zaszły wielkie przemiany. Kiedy trauma wojenna stała się wspomnieniem, ludzie zaczęli odważniej oraz z większymi nadziejami patrzeć w przyszłość, czego wyrazem jest także styl art deco. Pastelowe barwy zostały w nim zastąpione mocnymi kontrastami, asymetria musiała ustąpić miejsca geometrii, a do głosu doszła też technika. Przedmioty musiały być nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Chociaż pierwsze meble w stylu art deco nie należały do najtańszych, dlatego były adresowane do najbardziej zamożnych klientów, dały początek wzornictwu przemysłowemu.

Art deco – klasyczna nowoczesność, której sednem jest doskonałe połączenie futuryzmu z historią.

Cechy stylu art deco w aranżacji wnętrz

Obecnie art deco to synonim perfekcji oraz dobrego smaku. Pomieszczenia urządzone zgodnie z tym nurtem muszą być eleganckie i praktyczne – wszystko po to, żeby czuć się we wnętrzu jak najlepiej. Stworzenie aranżacji wiernej zasadom art deco jest trudne, ponieważ wymaga zwrócenia uwagi na najmniejsze detale. Nawet klamki w drzwiach muszą współgrać z innymi elementami wyposażenia, tworząc harmonijną całość.

Tym, co wyróżnia art deco jest zamiłowanie do geometrii. W projektach aranżacyjnych dominują proste formy oraz symetria, jednak ostatnie, co można zarzucić temu stylowi to toporność. Delikatne łuki czy bogato zdobione tapety w wyraziste kształty nadają wnętrzom lekkości, świeżości, a zarazem luksusu. Art deco polega na łączeniu różnych kolorów, faktur i wzorów – odpowiednio złożone kompozycje odmienią każde pomieszczenie oraz sprawią, że przebywanie w nim będzie przyjemnością. Inspiracją dla prekursorów tego stylu były nie tylko doświadczenia europejskie, ale też wzorce pochodzące z Azji czy Afryki. Tak różnorodne wpływy zdefiniowały charakter art deco jako niezwykle żywy i zarazem wyrafinowany.

Co ważne, w tym stylu dobrze odnajdą się także osoby preferujące bardziej stonowane wnętrza. Dekoracje art deco mogą całkowicie odmienić pomieszczenie, bez wprowadzania w nim dużych zmian. Różnego rodzaju złocenia czy elementy wykonane ze szkła, drewna, kamienia, marmuru bądź kryształu to wizytówki tego stylu, a jednocześnie motywy lubiące jednolite tło. Duże pole do popisu można znaleźć również w zakresie doboru tkanin, np. zasłon, mebli tapicerowanych, ozdobnych narzut i poszewek. Dobrym przykładem łagodniejszej wersji tego stylu może być np. biała, beżowa czy szara kuchnia art deco wykończona wzorzystymi płytkami, kontrastującymi blatami oraz szklanymi akcesoriami (np. gałkami do szafek).

Jak urządzić wnętrza art deco?

Od czasu swoich narodzin styl art deco przeszedł długą drogę – jego aktualna forma różni się od pierwszych pomysłów przede wszystkim pod względem kolorystyki. W latach 20. ubiegłego wieku art deco był odpowiedzią na secesję, obecnie natomiast jego głównym rywalem jest styl skandynawski, kojarzony z minimalizmem, jednorodnością i prostymi formami. Analizują na przykładzie, łazienka w stylu skandynawskim zwykle stanowi połączenie bieli i szarości, z kolei w łazience art deco te kolory są przełamane mocnym akcentem, którym mogą być wyraziste płytki, lustrzane mozaiki czy wolnostojące wanny z dyskretnymi zdobieniami.

Niezwykle ważnym elementem klasycznej nowoczesności są też meble. Już na pierwszy rzut oka uwagę w salonie w stylu art deco musi zwracać ich rozmiar. Głębokie fotele oraz obszerne kanapy są zarówno piękne, jak i wygodne. W nowoczesnych wnętrzach utrzymanych w tym stylu królują bogato zdobione tapety, np. we wzory geometryczne czy motywy roślinne. Coraz częściej silnym akcentem dekoracyjnym stają się także meble utrzymane w ciemnej kolorystyce, dobrze korespondującej z podłogami wykonanymi np. ze szlachetnych odmian drewna. Dużą rolę gra również światło. Lampą art deco może być zarówno zjawiskowy żyrandol, jak i delikatny kinkiet.

Styl ten doskonale sprawdza się w dużych, nowoczesnych apartamentach oraz wysokich, przestronnych mieszkaniach w kamienicach. W takich wnętrzach najlepiej będą czuły się osoby preferujące wyszukane wzornictwo, a zarazem pragnące, aby ich dom stał się miejscem idealnym do odpoczynku. Trzeba też wziąć pod uwagę, że klasyczna nowoczesność stanowi synonim luksusu, dlatego wszelkie meble i dodatki, np. tapety, płytki czy stoły art deco, nie należą do najtańszych.

Art deco to więc propozycja dla osób, którym zależy na tym, żeby stworzyć wnętrza wypełnione po brzegi dobrym smakiem. W tym stylu nic nie zdarza się przypadkowo, trzeba poświęcić mu wiele czasu i uwagi, ale rezultat tych starań zdecydowanie jest tego wart.