Styl boho to nie tylko popularny trend w modzie, ale i ciekawy sposób na urządzanie wnętrz. Przypadnie on do gustu przede wszystkim osobom z artystyczną duszą, jak i tym z nas, którzy lubią przemycić w aranżacji M nieco swojej osobowości. Styl boho we wnętrzach to mieszanka wzorów, kolorów i tkanin. Co więcej, ten eklektyzm wręcz olśniewa swoją niewymuszoną nonszalancją. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w stylu boho!

3
4

Mieszkanie w stylu boho – jak wygląda?

Jeśli nie jesteś miłośnikiem klasycznych lub minimalistycznych rozwiązań w urządzaniu wnętrz, to stylu boho zdecydowanie jest dla Ciebie! Samo słowo „boho” nawiązuje do bohemy. Tym mianem określano paryską cyganerię artystyczną w XIX wieku. Grupa ta, zrzeszająca artystów, prowadziła wędrowniczy tryb życia, była przeciwieństwem (jak i przeciwnikiem!) burżuazji. Stąd styl boho w mieszkaniu charakteryzuje się… swobodą i brakiem zasad. Tutaj mieszamy kolory, wzory i tkaniny. Pozornie do siebie niepasujące, jednak tworzące ciekawą i oryginalną całość.

Boho to połączenie vintage z nowoczesnością. Czerpanie z różnych kultur, w tym tej afrykańskiej czy ludowej. Styl boho to artystyczne wnętrza z duszą, idealnie odzwierciedlające osobowość właściciela. Co więcej, ta mieszanka tworzy przytulne M, w którym chce się spędzać czas. Ma być wygodnie, praktycznie, ale i ładnie oraz oryginalnie. Tutaj nie ma miejsca na minimalizm czy idealnie dobrane kolory i dodatki. Warto o tym pamiętać, ponieważ takie połączenia nie są dla wszystkich.

Pokój w stylu boho – jak urządzić?

Przez ostatnie lata styl boho przechodził zmiany, za każdym razem delikatnie nawiązując do obowiązującego czy dominującego stylu w urządzaniu domów czy mieszkań. Najczęściej wnętrza boho charakteryzują się mocnymi, nasyconymi barwami, takimi jak czerwień, kobalt, kakaowy brąz czy butelkowa zieleń. Tak wyraziste odcienie uzupełniamy o nieco spokojniejsze, pastelowe, m.in. mięta, żółć czy biel.

Kolorowe wnętrza zdobią liczne dodatki, jak chociażby ceramiczne naczynia i figurki, pamiątki z podróży, makramy. Królują wzorzyste tapety czy płytki z ornamentem. Wisienką nad „i” są poduszki, koce, dywany. Im więcej, tym lepiej. Oczywiście kolorowe, wzorzyste, a najlepiej wykonane z połączenia różnych materiałów. Orient miesza się ze stylem ludowym, nuty hipisowskie z klasyką.

Jeśli kolorowy miszmasz nie do końca do Ciebie przemawia, postaw na sprawdzone i nieco bezpieczniejsze połączenie. Pastelowe ściany zestaw z drewnianymi meblami i kolorowymi, wzorzystymi dodatkami. Obok klasycznej kanapy postaw kolorowe pufy. Nowoczesny stolik kawowy zestaw z wiklinowym fotelem. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też położenie kolorowych poduch wokół niskiego stolika.

Nie zapomnij o roślinności. Styl boho w mieszkaniu to również nawiązanie do ekologii i przyrody. Duże donice z roślinami, kolorowe wazony z bukietami świeżych kwiatów to podstawa. Im więcej roślinności, tym przytulniej. Nie chcesz lub nie możesz mieć roślin w M? Tapeta w liście, poszewka na poduszki z motywem roślinnym czy ręcznie ozdobiona rama lustra lub ramki (oczywiście w liście lub kwiaty) z pewnością zdadzą egzamin.

5
6