Choć połączenie elegancji i luksusu z przytulnym komfortem oraz nadmorskim klimatem wydaje się mało realne, to jednak nie tylko jest możliwe, ale może dać doskonałe efekty. W taki właśnie sposób urządza się domy utrzymane w stylu Hampton, którego nazwa pochodzi od leżących na Long Island luksusowych willowych miejscowości, stanowiących popularne miejsce wypoczynku zamożniejszych mieszkańców Nowego Yorku.

Wnętrza w stylu Hampton – pełne spokoju i harmonii

Piaszczyste plaże i nadmorskie krajobrazy stały się inspiracją do tworzenia niezwykle przytulnych, ekskluzywnych wnętrz, w których dominują jasne barwy oraz naturalne dodatki. Kolor odgrywa tu bardzo ważną rolę, gdyż biel, rozjaśnione odcienie beżu i błękitu tworzą atmosferę spokoju i komfortu. Wykorzystanie takich materiałów jak drewno, wiklina, trawa morska czy len wnosi natomiast do pomieszczeń powiew naturalności. Wnętrza w stylu Hampton lubią światło, dlatego często mają duże pozbawione firanek okna, których jedyna ozdoba to ewentualnie być długa, lekka zasłona. W aranżacji stosuje się również kwiaty, zarówno cięte, jak i rośliny w dużych eleganckich donicach. Całość dopełniają dodatki w stylu Hampton często zdobione charakterystycznymi wzorami, takimi jak pasy, koniczyna marokańska czy heksagony.

Eleganckie i komfortowe meble w stylu Hampton

Styl Hampton to oczywiście również odpowiednio dobrane meble, które powinny zostać wykonane z bardzo dobrej jakości naturalnych materiałów. Preferuje się drewno, a do obicia mebli tapicerowanych – len. Meble kuchenne zazwyczaj mają odcienie bieli, chociaż na środku często pojawia się tzw. wyspa w kontrastującym kolorze. Nawiązują do kuchni w stylu angielskim – charakterystyczne elementy to przeszklone górne szafki i frezowane fronty.

Salon w stylu Hampton to pomieszczenie, w którym królują wygodne i rozłożyste kanapy, często ozdobione wielkimi wzorzystymi poduchami. Miejsce zachęca do odpoczynku, wabiąc miękkimi meblami i dodatkami tworzącymi nastrój idealny do beztroskiego relaksu. Charakterystyczne lampy w stylu Hampton z dużymi abażurami wykonanymi ze szkła, lnu czy wikliny stanowią doskonałe dopełnienie wnętrza przeznaczonego do relaksu. Jeśli chodzi o meble łazienkowe, to podobnie jak kuchenne najczęściej mają białe barwy z frezowanymi frontami i metalowymi uchwytami. Całość uzupełniają marmurowe blaty, dzięki czemu łazienka w stylu Hampton cechuje się jasnością i elegancją.

Dodatki w stylu Hampton

Elementy dekoracyjne, podobnie jak meble w stylu Hampton, powinny być wykonane z wysokiej jakości surowców naturalnych. Bardzo często wykorzystuje się więc drewno, wiklinę, len, szkło, marmur, metal czy porcelanę. Zarówno dywan w stylu Hampton, jak i wazony, poduszki czy abażury, pomimo swej prostoty, są przedmiotami o charakterze ekskluzywnym i podkreślają charakter wnętrza. Jednocześnie stwarzają przytulny klimat i dodają uroku całej aranżacji. Bardzo ciekawe elementy wystroju wnętrz to lampy w stylu Hampton, które zazwyczaj zwracają uwagę rozmiarami oraz oryginalnymi, wykonanymi oczywiście z naturalnych materiałów abażurami.

Eklektyzm? Czemu nie!

Styl Hampton stwarza pole do popisu wyobraźni, gdyż nie ogranicza się do ściśle określonych mebli czy dodatków. Można tu poszaleć i wprowadzić elementy wystroju pozornie niepasujące do reszty.  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łazienka w stylu Hampton była wyposażona w nowoczesną armaturę oraz stylowe klasyczne szafki, gdyż obecność innych odpowiednio dobranych dodatków i tak da pożądany efekt.

Przestrzeń to zaleta

Duże przestronne wnętrza to marzenie niemal każdego. Łatwiej się w nich żyje i prościej je zagospodarować. Również w stylu Hampton tego typu pomieszczenia są jak najbardziej pożądane, zwłaszcza że ich wystrój nawiązuje do bezkresnych nadmorskich krajobrazów. Dzięki dużej powierzchni oraz jasnym kolorom cechują się jasnością, a elementy wyposażenia znacznie lepiej się prezentują. Niestety, nie każdy dysponuje imponującym metrażem, ale na szczęście styl Hampton można z powodzeniem zastosować również na mniejszych powierzchniach. Wystarczy mocno zaakcentować jasne kolory, ograniczyć dodatki i zamiast wzorzystych koców zostawić np. tylko dywan w stylu Hampton, który będzie głównym eleganckim i przytulnym elementem aranżacji.

Ekskluzywny komfort

Patrząc na przykładowy salon w stylu Hampton, trudno się oprzeć chęci wypoczynku w tego typu wnętrzu, pomimo tego, że często pomieszczenia cechują się dużą elegancją. Umiejętne połączenie luksusu i komfortu to chyba największa zaleta wystroju Hampton, który nie boi się np. zestawienia elementów marynistycznych z marmurem czy porcelaną. To jedne z nielicznych wnętrz, gdzie dążenie do ekskluzywności nie przesłania potrzeb mieszkańców, którzy w swoich domach powinni się czuć doskonale i swobodnie. Naturalne surowce, rośliny, proste geometryczne wzory, wygodne meble i jasne barwy to kwintesencja aranżacji, a zarazem tajemnica jej sukcesu i wzrastającej popularności.