Jeśli mielibyśmy jednym słowem określić styl nowojorski, byłby to „eklektyzm”. Mieszanka różnych stylów i mebli pamiętających poszczególne epoki daje jednak niepowtarzalny efekt, warty poświęcenia czasu na jego uzyskanie. Jak urządzić wnętrza w stylu nowojorskim?

Wnętrza w stylu nowojorskim to marzenie wielu z nas. Marzenie, które warto zrealizować. Dlaczego? Styl nowojorski to mieszanka stylów, która tworzy klasyczne i eleganckie aranżacje, czyli takie, które będą z nami na lata. Łącząc ze sobą różne style łatwo o przepych, jednak odpowiednie dobranie materiałów i staranne wykończenia pozwalają uzyskać efekt nazywany „nowojorskim szykiem”.

Styl nowojorski to przede wszystkim przestronne pomieszczenia i światło. Zarówno to naturalne, jak i sztuczne. Jeśli nasz metraż jest mały, warto zadbać o odpowiednio dobrane dodatki oraz oświetlenie, które optycznie powiększą przestrzeń. Przy aranżacji główne role odgrywają wysokiej jakości materiały, czyli drewno, szkło oraz metal. Na podłogach dominuje drewniany parkiet, zdobiony dywanami w stylu marokańskim lub jednokolorowymi wykładzinami. Stonowane kolory wysuwają się na pierwszy plan, a dodatki w mocnych, kontrastowych barwach tworzą przysłowiową kropkę nad „i”. Urządzenie wnętrz w stylu nowojorskim wymaga czasu, ale też starannego dobrania poszczególnych elementów wyposażenia. To dość trudne zadanie, jednak w 100% wykonalne.

6_2modern.com
3_totalhomekc.com

Salon w stylu nowojorskim

Głównym pomieszczeniem w każdym domu lub mieszkaniu jest salon. To w nim przyjmujemy gości czy relaksujemy się po ciężkim dniu. Salon w stylu nowojorskim, podobnie jak inne pomieszczenia, charakteryzuje symetria. Centralne miejsce stanowi zazwyczaj kanapa z licznymi poduszkami wraz ze stolikiem, wokół których ustawione są fotele lub pufy. Wspomniana symetria odnosi się zarówno do mebli, jak i dodatków. Dwie kanapy ustawione naprzeciwko siebie, oddzielone dwoma stolikami nikogo nie dziwią. Podobnie jak komody ustawione po przeciwległych ścianach czy dwa rzędy ramek z biało-czarnymi obrazami.

Meble w stylu nowojorskim mają proste kształty i obicia z wysokiej jakości materiału, najczęściej weluru. Przykuwają uwagę zdobieniami, zazwyczaj są to pikowania lub ozdobne nici. Co ważne, poszczególne elementy kompletu wypoczynkowego mogą mieć różne kolory, na przykład szare kanapy świetnie współgrają z fioletowymi czy bladożółtymi fotelami lub pufami. Jeśli stolik, to oczywiście szklany – symbol stylu nowojorskiego.

Salon musi być odpowiednio oświetlony lampami ściennymi, ale też sufitowymi. Lampy w stylu nowojorskim są niezwykle ważnym elementem dekoracyjnym oraz najczęściej stanowią połączenie szkła i metalu. Poza tym okna zdobimy długimi, ciężkimi zasłonami. Kolory? W stylu nowojorskim królują szarości, beże, biele, blade róże czy delikatne brązy, które przełamujemy np. fioletem, czernią czy zielenią. W tego typu aranżacjach liczą się proporcje. Główny kolor powinien obejmować 70% wszystkich mebli i dodatków. Funkcję dodatków pełnią szklane wazony, rzeźby, obrazy, lustra z ozdobnymi ramami czy książki lub czasopisma.

Kuchnia w stylu nowojorskim – otwarta przestrzeń króluje

W większości polskich domów kuchnia stanowi odrębne pomieszczenie. Kuchnia w stylu nowojorskim jest otwarta na salon oraz oddzielona od niego wyspą. To właśnie wyspa stanowi główny punkt kuchni, a zdobi ją kamienny, połyskujący blat. O oświetlenie wyspy i szafek dbają oczywiście lampy oraz kinkiety, w tym przypadku warto postawić na symetrię. Meble kuchenne w stylu nowojorskim to meble z dobrej jakości drewna, utrzymane w jasnej kolorystyce np. bieli czy écru. Stonowana kolorystyka jest jednak często przełamywana. Ustawienie na jednej ze ścian kuchni czarnych lub brązowych mebli to trick znany i chętnie stosowany.

Przeglądając zdjęcia aranżacji kuchni w stylu nowojorskim, można zauważyć, że króluje kontrolowany minimalizm. Blaty w większości pozostają puste, gdzieniegdzie stoją tylko metalowe lub szklane pojemniki na przyprawy i ciastka, ekspres do kawy, wazony z kwiatami czy doniczki z ziołami. Charakterystycznym elementem są wysokie barowe krzesła ustawione z jednej strony wyspy.

Słodkich snów, czyli sypialnia w stylu nowojorskim

Sypialnia w stylu nowojorskim również będzie urządzona w stonowanych kolorach, począwszy od pościeli, a kończąc na zasłonach. Jak w każdym innym pomieszczeniu, tak i w tym przypadku musimy wyróżnić punkt centralny, a jest nim oczywiście łóżko. Szerokie i wysokie – dokładnie takie, jakie znamy z amerykańskich filmów. O ile samo łóżko ma klasyczny kształt, o tyle najczęściej wyróżnia się pikowanym wezgłowiem, które może przykuwać uwagę także kontrastową barwą. Dodatkową ozdobą są oczywiście liczne małe poduszki oraz elegancka narzuta w jednolitym kolorze. Po każdej ze stron łóżka obowiązkowo muszą znaleźć się małe komody lub szafki nocne, a naprzeciwko najczęściej stoi drewniana wysoka komoda lub biała toaletka. Całość dopełnia lustro w ozdobnej ramie i fotelem w kącie pokoju. Sypialnia w stylu nowojorskim jest minimalistyczna, klasyczna, a przy tym przytulna. To miejsce, w którym śnimy american dream z błogim uśmiechem na ustach.